Şedinţa preoţilor din Protopopiatul Hârlău

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 18, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Întrunirea a fost dedicată Tetraevangheliuarului ce există din secolul al 16-lea la Biserica „Sfântul Gheorghe” din Hârlău, după cum a menţionat la Radio TRINITAS al Patriarhiei Române, părintele Nicolae Crăciun, protopop al Protopopiatului Hârlău: „Părintele Dumitru Tincu de la Parohia <<Sfântul Mare Mucenic Gheorghe>> din Hârlău a prezentat tema <<Tetraevangheliarul de la Hârlău>>. S-a subliniat că puţină lume ştie că din porunca Sfântului Voievod Ştefan cel Mare, în anul 1504 a fost copiat şi caligrafiat un frumos tetraevanghelier. Acesta a fost dăruit Bisericii <<Sfântul Gheorghe>> în toamna anului 1504. Au fost prezentate imagini cu manuscrisul care se află acum într-un muzeu din Muntenegru”.